Czy koronawirus może spowodować „zanik globalizacji”?

Okres po Czarnej Śmierci w Europie okazał się „zanikiem średniowiecza”, kończącym kulturę uniwersalistyczną. Według jednego historyka epidemia COVID-19 może doprowadzić do podobnych dalekosiężnych, historycznie znaczących zmian globalnych. Wybuch nowego koronawirusa, COVID-19, który rozpoczął się w Wuhan w Chinach, może przerodzić się w globalną pandemię.

W każdym razie zamknięcia fabryk i zawieszenia produkcji już zakłócają globalne łańcuchy dostaw. Producenci podejmują kroki w celu ograniczenia narażenia na podatności na duże odległości. Do tej pory przynajmniej komentatorzy finansowi koncentrowali się na obliczeniach kosztów dla poszczególnych sektorów: producenci samochodów martwili się brakami części; producenci tkanin pozbawieni tkanin; detaliści dóbr luksusowych głodni klientów; oraz sektor turystyczny, w którym w szczególności statki wycieczkowe stały się siedliskiem zarażenia.

Jednak stosunkowo mało zastanawiano się nad tym, co nowy klimat niepewności oznacza dla gospodarki światowej bardziej ogólnie. Myśląc o długoterminowych konsekwencjach kryzysu COVID-19, osoby prywatne, firmy, a być może nawet rządy będą próbowały chronić się przed złożonymi kontraktami warunkowymi. Łatwo jest wyobrazić sobie tworzenie nowych produktów finansowych, które będą wypłacane producentom samochodów na wypadek, gdyby wirus osiągnął pewien poziom śmiertelności. Zapotrzebowanie na nowe kontrakty może nawet napędzać nowe bańki, ponieważ możliwości zarabiania pieniędzy się mnożą.

Czy koronawirus może spowodować „zanik globalizacji”?

Podobnie jak dzisiaj, epidemie dżumy we współczesnej Europie zrodziły szerokie teorie spiskowe. Im mniej oczywiste jest pochodzenie choroby, tym bardziej prawdopodobne jest, że można ją przypisać niektórym złośliwym wpływom. Krążyły opowieści o złowrogich, zakapturzonych postaciach, idących od drzwi do drzwi „namaszczając” powierzchnie substancjami zakaźnymi. Obcy – kupcy i żołnierze z zagranicy – a także zmarginalizowani biedni zostali osaczeni jako winowajcy.

Nic dziwnego, że epidemia COVID-19 odgrywa już rolę w dzisiejszych narodowościowych narracjach. Dla niektórych Amerykanów chińskie pochodzenie choroby po prostu potwierdzi przekonanie, że Chiny stanowią zagrożenie dla świata i nie można ufać, że zachowają się odpowiedzialnie. W tym samym czasie wielu Chińczyków prawdopodobnie zobaczy, że pewne amerykańskie środki zwalczania wirusa są motywowane rasowo i mają na celu zablokowanie chińskiego wzrostu. Krążą już teorie spiskowe na temat utworzenia przez Centralną Agencję Wywiadowczą USA wirusa. W świecie zalanym dezinformacją COVID-19 obiecuje przynieść jeszcze więcej.

Jak pokazał holenderski historyk Johan Huizinga, okres po czarnej śmierci w Europie okazał się „zanikaniem średniowiecza”. Dla niego prawdziwa historia to nie tylko skutki gospodarcze pandemii, ale mistycyzm, irracjonalizm i ksenofobia, które ostatecznie zakończyły kulturę uniwersalistyczną. Podobnie jest całkowicie możliwe, że COVID-19 przyspieszy „zanik globalizacji”.

Śledźcie nasz serwis ZeSwiata.pl

Aktualne informacje na bieżąco znajdziesz na naszym Fanpagu klikając Tu: Facebook

Sprawdź również aktualne informacje o koronawirusie klikając Tu: Ogólne informacje o Koronawirusie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *