NAUKOWCY INFORMUJĄ – Bliski koniec?

Koronawirus rozprzestrzenia się bardzo szybko, kiedy może nastąpić koniec tego wszystkiego?

W niektórych państwach izolacja w domach trwa już piąty tydzień. Obywatele czekają aż nadzwyczajne środki zostaną zniesione przez polityków.

– Nie potrafię przedstawić żadnego planu czy gotowej recepty opartej na statystykach na to, kiedy ludzie będą mogli bezpiecznie opuścić swoje domy – powiedział dziennikarzom Lothar Wieler, szef Instytutu Roberta Kocha, niemieckiej instytucji państwowej odpowiedzialnej za monitorowanie i kontrolę chorób zakaźnych. – Codziennie analizujemy i oceniamy sytuację.

Kraje UE w miniony czwartek zgromadzili się na posiedzeniu Rady Europejskiej za pośrednictwem wideokonferencji, niestety nie porozumieli się co do tego jakby państwa miały wrócić do normalnego funkcjonowanie społeczeństwa. Nie zostało wspomniane kiedy zostaną zniesione ograniczenia.

Kiedy to się skończy?

Trochę za późno

“Świat toczy wojnę z koronawirusem” Słowa francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona

Izolacja spowalnia pandemię, a nawet zapobiega rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale niestety większość państw zareagowała trochę za późno.
Natomiast najnowsze badania z Singapuru, pokazują, żę skutecznie spowalnia to infekcje i zapobiega przeciążaniu się szpitali i systemów opieki zdrowotnej.

Więc zatem kiedy będzie można opuszczać swoje domy?

Do kiedy to potrwa?

– Politycy nie podejmują obecnie decyzji w oparciu o rzeczywiste dane – powiedział Christian Drosten, niemiecki wirusolog, który opracował test na koronawirusa i doradzał rządowi niemieckiemu w sprawie walki z tą chorobą.

Christian uważa że, politycy wprowadzają godziny policyjne i zamykają szkoły, ponieważ wynika to z ich instynktu i obserwacji. Niestety gromadzenie danych na temat koronawirusa potrwa jeszcze parę tygodni, a władzę muszą podjąć odpowiednie decyzje do Wielkanocy.

– Nie możemy ciągle zaostrzać środków, nie wiedząc, czy to w ogóle coś zmieni – przytacza Christian.

Przed zakażenie Boris Johnson, oszacował, że opanowanie epidemi potrwa około 12 tygodni, wprowadzając spore ograniczenia, powiedział, że celem jest “ograniczenie wskaźnika infekcji w celu zmniejszenia presji na system ochrony zdrowia”,

We Francji nowy raport panelu doradczego składającego się z 11 naukowców zalecił co najmniej sześć tygodni społecznej izolacji.

Po 3 tygodniach od nałożenia ograniczeń dopiero można uznać czy są skuteczne, mówią naukowcy. Zniesienie ograniczeń powinno opierać się na ustaleniu, czy szpitale są zdolne do zarządzania przepływem pacjentów, zwłaszcza dla pacjentów z respiratorami. Wymaga to zbierania przez szpitale danych, które w obecnej chwili są utrudnione.

– Będziemy mogli zdjąć ograniczenia tylko wtedy, gdy pozwoli na to krzywa epidemii – powiedział francuski minister zdrowia Olivier Véran, ostrzegając, że obowiązująca w jego kraju 15-dniowa blokada prawdopodobnie zostanie przedłużona.

Kurz uważa, że trzeba też znaleźć sposób, aby po zdjęciu ograniczeń sytuacja się nie powtórzyła.

Co przyniesie nam czas?

Większość państw chce dowiedzieć się więcej na temat koronawirusa. Niby uważa się, że przy cieplejszych dniach może zniknąć? Czy ludzie uodpornia się z czasem na wirusa? Niestety na te pytania, aby znać odpowiedz musimy jeszcze poczekać.

Czy w takim razie ludzie uodpornia się na wirusa? Ile potrwa stworzenie szczepionki, bądź wynalezienie lekarstwa i czy w ogóle przyniesie to koniec pandemii ?

Aktualnie w Wuhan sytuacja się ustabilizowała, po 11 tygodniach zostanie zdjęta blokada miasta, nastąpi to 8 kwietnia. Zobaczymy wtedy, czy wirus nie będzie rozprzestrzeniał się na nowo.

Kiedy koniec?

Aktualnie w Wielkiej Brytanii zostało zakupione 3,5 mln zestawów wykrywających przeciwciała, które pozwalają badać się w domu. Nieopodal Londynu powstały laboratoria do analizy wymazów.

Polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że celem jest powrót do “nowej normalności” po przerwie wielkanocnej. 10 maja w kraju mają się odbyć wybory prezydenckie.

W USA umrze 100-200 tys. osób zakażonych koronawirusem; przypadków zakażenia SARS-Cov-2 będą miliony – ocenił w niedzielę dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych dr Anthony Fauci.

Neil Ferguson, ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych z Imperial College London, zapytany przez brytyjskich parlamentarzystów, jak zakończyć epidemię, powiedział: – W perspektywie długoterminowej wyjściem jest nadzieja na stworzenie szczepionki.

Niestety na obecną chwilę nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kiedy to wszystko się zakończy, musimy czekać w ostateczności na wynalezienie szczepionki.

Wiele państw prowadzi badania nad szczepionką na koronawirusa, natomiast procedury i wprowadzenie ich do sprzedaży może potrwać rok.

Śledźcie nasz serwis ZeSwiata.pl

Aktualne informacje na bieżąco znajdziesz na naszym Fanpagu klikając Tu: Facebook

Sprawdź również aktualne informacje o koronawirusie klikając Tu: Ogólne informacje o Koronawirusie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *