ZOBACZ JAK WYGRAĆ Z KORONAWIRUSEM

Wirusy układu oddechowego, takie jak choroba koronawirusowa (COVID-19), rozprzestrzeniają się, gdy śluz lub krople zawierające wirusa dostają się do organizmu przez oczy, nos lub gardło. Najczęściej dzieje się to przez twoje ręce. Ręce są również jednym z najczęstszych sposobów rozprzestrzeniania się wirusa między osobami. Podczas globalnej pandemii jednym z najtańszych, najłatwiejszych i najważniejszych sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa jest częste mycie rąk mydłem i wodą.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak prawidłowo umyć ręce:

1. Jak prawidłowo myć ręce?

Aby usunąć wszystkie ślady wirusa na twoich rękach, szybkie szorowanie i płukanie go nie spowodują. Poniżej znajduje się krok po kroku proces skutecznego mycia rąk.

Krok 1: Zmocz ręce bieżącą wodą
Krok 2: Nałóż wystarczającą ilość mydła na mokre ręce
Krok 3: Szoruj wszystkie powierzchnie dłoni – w tym grzbiet dłoni, między palcami i pod paznokciami – przez co najmniej 20 sekund.
Krok 4: Dokładnie spłucz bieżącą wodą
Krok 5: Osusz ręce czystą szmatką lub ręcznikiem jednorazowego użytku

https://www.youtube.com/watch?v=cbX0xwKORjk

2. Jak długo powinienem myć ręce?

Powinieneś myć ręce przez co najmniej 20-30 sekund. Łatwo jest to zrobić, śpiewając dwukrotnie piosenkę z okazji urodzin. To samo dotyczy dezynfekcji rąk: użyj dezynfekatora, który zawiera co najmniej 60% alkoholu i wcieraj go w ręce przez co najmniej 20 sekund, aby zapewnić pełne pokrycie.

3. Kiedy powinienem umyć ręce?

W kontekście zapobiegania COVID-19 powinieneś umyć ręce w następujących momentach: Po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu Po wizycie w przestrzeni publicznej, w tym komunikacji miejskiej, targach i miejscach kultu Po dotknięciu powierzchni poza domem, w tym pieniędzy Przed, w trakcie i po opiece nad chorym Przed i po jedzeniu Zasadniczo należy zawsze myć ręce w następujących momentach: Po skorzystaniu z toalety Przed i po jedzeniu Po postępowaniu ze śmieciami Po dotknięciu zwierząt i zwierząt domowych Po zmianie pieluszek lub pomocy dzieciom w korzystaniu z toalety Gdy twoje ręce są wyraźnie brudne

4. Jak mogę pomóc dziecku umyć ręce?

Możesz pomóc dzieciom umyć ręce, ułatwiając im mycie rąk, na przykład ustawiając stołek, aby mogli samodzielnie dotrzeć do wody i mydła. Możesz sprawić im radość, śpiewając ulubione piosenki, a jednocześnie pomagając im wcierać ręce.  

5. Czy muszę używać ciepłej wody do mycia rąk?

Nie, możesz użyć dowolnej temperatury wody do mycia rąk. Zimna woda i ciepła woda są równie skuteczne w zabijaniu zarazków i wirusów – o ile używasz mydła!

6. Czy muszę osuszyć ręce ręcznikiem?

Zarazki łatwiej rozprzestrzeniają się na mokrej skórze niż na suchej, więc całkowite wysuszenie rąk jest ważnym krokiem. Ręczniki papierowe lub czyste ściereczki to najskuteczniejszy sposób usuwania zarazków bez rozprzestrzeniania ich na inne powierzchnie.

7. Co jest lepsze: mycie rąk lub dezynfekcja rąk?

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno mycie rąk mydłem i wodą, jak i dezynfekcja rąk, gdy są właściwie stosowane / stosowane, są bardzo skuteczne w zabijaniu większości zarazków i patogenów. Dezynfekcja rąk jest często wygodniejsza, gdy jesteś poza domem, ale może być droga lub trudna do znalezienia w sytuacjach awaryjnych. Ponadto odkażacz do rąk na bazie alkoholu zabija koronawirusa, ale nie zabija wszystkich bakterii i wirusów. Na przykład jest stosunkowo nieskuteczny w stosunku do norowirusa i rotawirusa.

8. Co jeśli nie mam mydła?

Używanie wody chlorowanej lub dezynfekcji rąk zawierającej co najmniej 60 procent alkoholu to najlepsza druga opcja, jeśli nie masz mydła i bieżącej wody. W przypadkach, gdy nie są one dostępne, użycie wody z mydłem lub popiołu może pomóc usunąć bakterie, choć nie tak skutecznie. Jeśli zastosujesz te metody, ważne jest, aby umyć ręce tak szybko, jak to możliwe, gdy masz dostęp do urządzeń do mycia rąk, a tymczasem unikać kontaktu z ludźmi i powierzchniami.

9. Jak inaczej mogę pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa?  

Stosuj odpowiednią etykietę kichania i kaszlu: zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu lub kichania, natychmiast zutylizuj zużytą tkankę i umyj ręce Unikaj dotykania twarzy (ust, nosa, oczu) Przećwicz dystans społeczny: unikanie drżenia rąk, przytulania lub całowania ludzi, dzielenia się jedzeniem, naczyniami, filiżankami i ręcznikami Unikaj bliskiego kontaktu z każdym, kto ma objawy przeziębienia lub grypy Skorzystaj z opieki medycznej wcześnie, jeśli ty lub twoje dziecko ma gorączkę, kaszel lub trudności w oddychaniu Czyste powierzchnie, które mogły mieć kontakt z wirusem i ogólnie częściej czyszczą powierzchnie (szczególnie w miejscach publicznych)

Źródło: Link

Śledźcie nasz serwis ZeSwiata.pl

Aktualne informacje na bieżąco znajdziesz na naszym Fanpagu klikając Tu: Facebook

Sprawdź również aktualne informacje o koronawirusie klikając Tu: Ogólne informacje o Koronawirusie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *