Koronawirus – Co jest prawdą, a co mitem

Dzieci nie chorują, MIT.

Dzieci, podobnie jak dorośli zakażają się #koronawirus (SARS-CoV-2) i mogą zakażać innych. Potwierdzono jednak, iż chorobę przechodzą łagodnie, jeśli nie są obciążone innymi dolegliwościami.

Picie alkoholu zabezpiecza przed wirusem, MIT.

Alkohol ma niekorzystny wpływ na nasz organizm, osłabia jego odporność, w związku z czym osoby nadmiernie spożywające alkohol są bardziej narażone na ciężki przebieg choroby. Warto dodać, iż wysoko procentowy alkohol zabije wirusa, jeśli wykorzystamy go do np. dezynfekcji rąk. Wewnątrz organizmu nie zadziała pozytywnie.

Wirus całkowicie zniknie wraz z nadejściem lata, MIT.

Pogoda niewątpliwie ma wpływ na żywotność wirusa, jednak samodzielnie ten czynnik nie spowoduje, że całkowicie zniknie. Wirus poza organizmem natychmiast zginie w temp. powyżej 50 stopni. W temperaturze pokojowej przeżyje około dwóch dni, w temp. bliskiej zera nawet około miesiąca. A więc wraz z nadejściem wyższych temperatur epidemia może wyraźnie zahamować, ale bez innych środków nie zniknie tylko ze względu na lato.

COVID-19 jest jak grypa. MIT.

Choroba COVID-19 wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 objawia się bardzo podobnie, jak grypa. Niestety znacznie częściej jej przebieg doprowadza do ciężkiego stanu zdrowia i konieczności podłączania pacjentów do respiratorów (których liczba jest ograniczona). Dotychczasowe wyliczenia wskazują, iż śmiertelność COVID-19 będzie wyższa niż przy grypie. Ale też sporo niższa niż przy SARS czy MERS.

Umierają głównie starsi. PRAWDA.

Około 15-20% ZDIAGNOZOWANYCH chorych na COVID-19 potrzebuje hospitalizacji, im osoba starsza lub im osoba bardziej przewlekle chora – tym rośnie ryzyko zgonu.

Powstała już szczepionka. MIT.

Wielu naukowców z wielu krajów rozpoczęło pracę nad lekiem i szczepionką na COVID-19. Pierwsze wejdą niedługo w fazę kliniczną, a to oznacza, iż najpierw dojdzie do testów na zwierzętach, następnie na ochotnikach, następnie na grupie chorych, następnie faza produkcji i ew. rozdysponowanie. Jest to praca na około 10-12 miesięcy, pod warunkiem, że wszystko pójdzie zgodnie z planem! Bezpiecznie mówić, że minimum rok. Pamiętajmy jednak, że na SARS szczepionki nie ma.