Ogólne informacje o Koronawirusie

Czym jest Koronawirus?

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, jest to ten sam typ wirusa co Sars powodując podobne objawy dróg oddechowych, czyli kaszel, gorączkę, trudności w oddychaniu i w najgorszych przypadkach zapalenie płuc.

Główne ognisko Koronawirusa

Głównym ogniskiem Koronawirusa jest Chińskie miasto Wuhan zamieszkałe przez 11 milionów ludzi.

Skąd się wziął koronawirus w Chinach?

Jak informują Chiny ludzie zarazili się koronawirusem od zwierząt na rynku Huanan, czyli targu gdzie sprzedawane są egzotyczne zwierzęta takie jak: Nietoperze, koale, krokodyle. Głównym podejrzeniem co do pierwszych zarażeń było zjedzenie nietoperzy, ponieważ jak to miało miejsce w przeszłości z wirusem SARS i MERS były one głównym ogniskiem wirusa przenoszonego z nietoperza na człowieka.

Koronawirus, a Grypa sezonowa

Sporo ludzi uważa, że DCOVID-19 jest jak grypa. Choroba COVID-19 wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 objawia się bardzo podobnie, jak grypa. Niestety znacznie częściej jej przebieg doprowadza do ciężkiego stanu zdrowia i konieczności podłączania pacjentów do respiratorów. Dotychczasowe wyliczenia wskazują, iż śmiertelność COVID-19 będzie wyższa niż przy grypie. Ale też sporo niższa niż przy SARS czy MERS. Szczepionki na grypę chronią nas przed grypą, nie przed SARS-CoV-2.

Objawy i przebieg choroby

Głównymi objawami co do DCOVID-19 jest: Gorączka i kaszel, następnie w groźniejszych przypadkach zaczynają się problemy z oddychaniem, a w najgorszych przypadkach zapalenie płuc.

Po jakim czasie od zakażenia koronawirusem pojawiają się objawy?

Czas między wniknięciem koronawirusa, a pojawieniem się pierwszych objawów wynosi od 2 do 14 dni, zazwyczaj trwa około 5 dni. Niestety nie jest jeszcze podane jak długo osoba zarażona może zarażać inne osoby.

Jak często występują objawy?

Dane z Korei Południowej podają, że:

– 80% chorych ma objawy łagodne

– 15% jest w poważnym stanie

– 5% jest w stanie krytycznym

Kto jest najbardziej narażony?

15-20% chorych u których zdiagnozowano COVID-19 potrzebuje hospitalizacji, Najbardziej narażone są osoby starsze i przewlekle chore.

Jak się chronić przed Koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego najbardziej zalecane jest:

– częste mycie rąk wodą z mydłem

– unikanie dużych skupisk ludzi

– masowych imprez

-unikanie kontaktu z osobami które mają gorączkę i kaszel

– dokładne gotowanie jajek i mięsa

– unikaj dotykania oczu, ust i nosa

Jak zachować się w przypadku podejrzenia Koronawirusa

Jeźeli masz podejrzenia, że zaraziłeś się koronawirusem SARS-CoV-2

Niezwłocznie udaj się do lekarza i powiedz mu o ewentualnych odbytych dalekich podróżach. Pamiętaj aby chronić też innych w przypadku, gdy jesteś zarażony, dlatego:

-staraj się podczas kaszlu i kichania zakrywać nos i usta chusteczką lub zgiętym łokciem, następnie zdezynfekuj i umyj ręce, a chusteczkę wyrzuć do zamkniętego kosza

– unikaj bliskiego kontaktu z innymi w przypadku jak masz katar i gorączkę

– Staraj się unikać podróży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *